top of page
  • Zdjęcie autoraAdam

Jak zbudować domek drewniany, aby nam było ciepło, a urzędnik zadowolony ?

Marzenia o klasycznym domu z bali drewnianych właśnie się w Polsce skończyły. Przyroda nie jest w stanie dostarczyć takiego budulca, chyba, że to będą baobaby...

Wartość współczynnika lambda dla drewna w poprzek włókien wynosi – ʎ = 0,16 W/mK,

co oznacza, że grubość bala prostokątnego na ściany zewnętrzne powinna wynosić minimum 68 cm, co dla bali okrągłych daje średnicę minimum 76 cm !!!


Od 01. stycznia 2021r. wymagania w zakresie współczynnika U dla ścian zewnętrznych wynoszą ≤ 0,20 W/m2K.

Po tym okresie ściany z bali prostokątnych z drewna litego lub klejonego, bez dodatkowej izolacji cieplnej będą musiały posiadać grubość powyżej 78 cm, co dla bali okrągłych daje średnicę 88 cm!!!

Z powyższego wynika, że w Polsce budowa domów z jednolitego bala drewnianego jest niemożliwa !

W każdym przypadku trzeba zrobić ścianę warstwową ( docieploną) , aby spełniła dzisiejsze normy.

Tymczasem według „Alaska Log Building Construction Guide” wydane przez Alaska Housing Finance Corporation bale o średnicy powyżej 13 cali (ok. 33 cm) nie wymagają dodatkowej warstwy ocieplenia.

Na Syberii buduje się domy z bala około 24 cm- 26 cm


W Finlandii ściany domów z bali drewnianych, np. firmy Honka, największego producenta na świecie domów z bali, posiadają współczynniki U:

– dla ściany z bali okrągłych o grubości 230 mm lub bali prostokątnych, klejonych grubości 204 mm współczynnik U = 0,55 W/m²K.

– dla ściany z bali okrągłych o grubości 210 mm lub z bali prostokątnych, klejonych grubości 182 mm współczynnik U = 0,60 W/m²K.


Dla polskich wymagań przy tych samych grubościach bali 204 i 182 mm współczynniki U wynosiłyby odpowiednio; – 0,69 i 0,76 W/m2K. To pogorszenie obliczeniowej izolacyjności cieplnej o ok. 22%.


Wniosek nasuwa się podstawowy: budowa domów drewnianych z grubych bali nie ma sensu.

Zatem , aby zachować charakter domu drewnianego wystarczy wybudować domek z balika 45mm - 70mm i docieplić co wyjdzie zdecydowanie taniej.

Takie rozwiązania proponuje firma www.escapada.pl


zobacz przykładowy dom drewniany całoroczny: www.escapada.pl/sojka


Comments


bottom of page